Címlap

Bejelentkezés


Gyűlölet, kampány - csak Magyarországot találta meg a Négy Mancs?

Rovat(ok):

A Négy Mancs Alapítvány hazai kampányait mindenki ismeri. Először a hízott libák és kacsák ellen indítottak hadjáratot, most pedig az állításuk szerint kegyetlen nyúlpiacot próbálják megingatni. Utánanéztünk, vajon külföldön is ennyire tevékenyek a szervezet munkatársai, vagy csak a magyar piacra koncentrálnak, ha állatvédelemről van szó?

A Négy Mancs hazánkban extra fokozatra kapcsolt: még el sem ült a kacsa- és libatömés kapcsán kirobbant botrány, az alapítvány ismét támadásba lendült. Az állatvédők ezúttal a nyúltenyésztőket vették célba. Az internetre néhány hete került fel egy felvétel, amelyen beteg és igen rossz körülmények között tartott nyulak láthatók. A filmet állítólag a dabasi Olivia Kft. telephelyén készítették a Négy Mancs munkatársai.


Az alapítvány a felvételekre hivatkozva több külföldi céget felszólított arra, hogy vegyék le a magyar nyúlhúst polcaikról. A Coop és a Migros áruházai már be is adták a derekukat, polcaikról eltűntek az Olivia Kft. termékei.


Ha a többi áruház is követi a példát, akkor a hazai nyúlipar óriási bajba kerül. Magyarország a világon a kilencedik. legnagyobb importőr, nyúlhúsból évi 8-10 milliárd forintnyi devizabevétel keletkezik. Itthon öt cég foglalkozik nagyüzemi feldolgozással és forgalmazással, köztük a már fent említett Olivia Kft. is.


Az utóbbi hónapokban - főleg a kampányok elszenvedőinek szájából - többször is elhangzott, hogy a Négy Mancs kampányai mögött valamilyen "gazdasági lobbi" áll, az alapítvány tönkre akarja tenni a magyar élelmiszeripart. Tény: Magyarországon sokkal aktívabb a közhasznú szervezet, mint Európa bármely más országában.


A Négy Mancs a tévhittel ellentétben nem osztrák, hanem nemzetközi szervezet. Irodáik vannak Ausztriában, Bulgáriában, Németországban, Hollandiában, Romániában és Svájcban is. Kampányolnak az állatkísérletek, a vadállatok cirkuszi felléptetése, valamint az illegális kölyökkutya-kereskedelem ellen. A Négy Mancs főként ezekben az ügyekben aktív Európa-szerte.


Az állatkísérletekben számos ország érintett, a cirkuszi állatokkal kapcsolatban Magyarország és Bulgária félhet, a kutyakölykök kereskedelme pedig Magyarország mellett Hollandiát és Ausztriát érinti. Vagyis Európában Hollandia, Ausztria és Bulgária a főbb célpontok, és persze Magyarország. Mint ismeretes, itthon már sikerült majdnem teljesen tönkre tenniük a hízott liba- és kacsamáj termelést: a Hungerit Zrt. a Négy Mancs alapítvány miatt havi közel egymilliárd forint bevételtől esett el, emellett meg kellett válniuk 200 dolgozójuktól.


Hogy valóban gazdasági érdekek állnak-e az alapítvány tevékenységének hátterében, az vélhetően sosem fog kiderülni. Ami biztos: a cirkuszi állatok, medvebocsok megmentése, bár dicséretes és támogatandó dolog, nem hasonlítható össze a kacsa-liba-nyúlipar ellen indított hadjárattal. A legnagyobb különbség, hogy míg egy medvebocs megmentése nem okoz egy cégnek több milliárdos bevételkiesést, addig a hazai élelmiszeripar ellen intézett támadás ezrek munkahelyébe is kerülhet. Arról nem is beszélve, hogy mekkora előnyre tehetnek szert a versenytársak abban az esetben, ha a Négy Mancs ténykedése esetén az áruházak bojkottálják a termékeket...


Az alapítvány a vádakra röviden reagált. "Sokan vádolják a Négy Mancs alapítványt, hogy gazdasági érdekeket képvisel. Ám ha az állattenyésztő iparág évi nyereségét nézzük, amit az állatok jólétének rovására szereznek meg, akkor kérdéses, hogy ki cselekszik valójában gazdasági érdekekből" - írta közleményében Faulmann Jürgen nemzetközi kampányigazgató.


STOP