Címlap

Bejelentkezés


Blokád alá kerülnek az áruházláncok

Rovat(ok):

Holnap jelentik be a tejtermelők és a hozzájuk csatlakozó más állattenyésztési ágazatot képviselő érdekvédők, hogy pénteken az ország mely részein, s mely áruházláncok boltjainál, központjainál szerveznek blokádot. A kereskedők semmiről nem tudnak.
Honlapunk úgy tudja, hogy három, külföldi áruházlánc árképzésével és beszerzés-politikájával elégedetlenek leginkább a termelők. Hogy pontosan melyek ellen lépnek fel drasztikusan, csak holnap, csütörtökön jelentik be. A tejesek már hónapok óta szervezik az akciót, de mostanság telt be a tejescsupor: az év elejei 100 forintról a Magyar Agrárkamara felmérése szerint ma már 74 forint körüli az átlag ár. - Számos termelőtől már csak 67 forintért veszik át az extra minőségű tejet - állítja Karsai József, szocialista képviselő Battonya polgármestere, aki nyáron szervezte meg a dinnyetermesztők blokádját.
Vámos György az Országos Kereskedelmi Szövetség titkára a nol.hu munkatársának elmondta, hogy elvileg a szövetség lenne a Tej Terméktanács tárgyalópartnere, de a titkárnak sincs tudomása a tej demonstrációról. Hozzátette, hogy az élelmiszerágazat válsága miatt már idén ez lenne - meggy, dinnye és alma után a tej - a negyedik olyan ágazati demonstrációs akció, amely során zömében a multinacionális áruházláncok beszerzési politikáját okolják az alacsony árak miatt. A termelők viszont állítják: azért esik a tej átvételi ára, mert a kereskedők olcsó, gyenge minőségű termékeket importálnak, azokat nyomott áron kínálják, s ezzel tartják sakkban a tejipart, amely nem képes többet fizetni a hazai tejért.
A boltokban akadt 99 forintos import tej is, mikor 170-180 forintnál olcsóbban képtelenek a hazai cégek előállítani e terméket. Hasonló a trappista sajtnak látszó lengyel, német termék esete: 650 forintért kerül a boltokba, azok 850-900 forintért árulják, miközben a magyar tejipartól származó sajt akciósan is legalább 1400 forintba kerül - olvasható a Magyar Agrárkamara napokban kiadott elemzésében. A hazai tejfeldolgozók szorult helyzetét mutatja, hogy egyre kevesebb tejet vásárol fel, sőt már tudható, hogy januártól számos - főként kisebb és közepesebb - tehenészettel nem kötnek szerződést. Ez a végét jelenti ezeknek a vállalkozásoknak.
AGROLINE