Címlap

Bejelentkezés


Új sertéstelepek és tejpiaci befektető gyarapíthatja a birodalmat

Rovat(ok):

Tovább terjeszkedik Csányi Sándor agrár- és mezőgazdasági feldolgozó birodalma. A fejlesztések mellett külföldi befektetőpartner bevonása is felmerült.

Az egyik legnagyobb hazai befektető baranyai cégeit folyamatos fejlesztés jellemzi. A Délhúst bekebelező Pick négymilliárdos alsómocsoládi szalámigyára, és pécsi csontozó üzeme után az utóbbi két évben a Bóly Zrt.-re koncentrálódtak a beruházások. A cég két lépcsőben fejleszti sertéságazatát. Idén, illetve jövő januárban adják át a felújított és modernizált törökdombi, illetve újmajori anyakoca telepeket. A tervek szerint az ezekről kibocsátott malacok hízlalására pedig új telepet építenek Majs és Lippó határában.

A Bóly Zrt. mellett újabban a Sole-MiZo Zrt. körül élénkül a befektetői figyelem. Gazdasági szakértők szerint a tulajdonos a veszteséges működés miatt kíván megválni a Sole-MiZótól, szerintük ugyanis a vállalat milliárdos nagyságrendű veszteséggel zárhatja az évet. Annyi bizonyos, hogy a befektető előrehaladott tárgyalásokat folytatott egy esetleges tulajdonszerzésről a francia Lactalis csoporttal, amely Szlovákiában és Horvátországban már vásárolt tejipari üzemeket. Bár az üzletből egyelőre nem lett semmi, Csányi Sándor szerint újabb befektetők bevonásának a lehetősége nem zárható ki, ha azok nem csak a finanszírozásban, hanem a piacra jutásban is közreműködnek. A Lactalis valójában a teljes céget felvásárolta volna, de a közelmúltban kirobbant világméretű pénzügyi krízis miatt visszalépett az üzlettől.

Bár a Sole-MiZo fúzióval a baranyai cég korábbi megyei telephelyei egytől egyig megszűntek, a Sole-MiZo terjeszkedési tervei egyáltalán nem mellékesek a baranyai gazdálkodók számára. A legnagyobb hazai tejipari cég ugyanis a magas minőségű termékek exportforgalmának növelésében látja a jövőt, amihez szükség lehet a tejbeszállítások jelentős növelésére is.

Kísértetgyár lett a MiZo egykori pécsi telephelye

Továbbra sincs új gazdája a MiZo egykori pécsi központi telephelyének. Az alig több mint öt éve még félezernél is több baranyai embernek munkát adó feldolgozóipari létesítmény ma már inkább elhagyott kísértetgyárra emlékeztet, mintsem egy sikeres gazdasági objektumra. Értesüléseink szerint mindeddig nem jártak eredménnyel sem a működő gyárként történő értékesítésre irányuló törekvések, de potenciális befektetési területként sem volt kelendő az ingatlan. A lapunkhoz eljutott információk szerint néhány éve felmerült, hogy a város, néhány sportegyesület egy sportkomplexum és négycsillagos szálloda fejlesztését kezdeményezi a tulajdonos befektetőnél, ám a nagyszabású tervek már az első tárgyalások után megrekedtek.

Alapanyag és piacképes technológia a telepeken

Dalmandon tavaly készült el az a másfélmilliárd forintos zöldmezős beruházás, amelynek eredményeképpen megvalósult új telep évente 20 ezer anyakocát bocsát ki, amelyek évi 400 ezer hízó előállítását teszik lehetővé. A hatékonyan működő korszerű nagyüzemi sertéstartás valószínűleg megéri a ráfordítást, erről árulkodnak a Pick-Délhús csoportot tulajdonló Csányi Sándor beruházási tervei. A leggazdagabb magyar évi 54 ezer sertés nevelésére képes telep fejlesztését tervezi, aminek becsült költsége 1,8 milliárd forint lehet. A cégcsoport évi 500 ezer sertést vág, ezt néhány év alatt szeretnék megduplázni. A telepek nem csak a húsipari cég alapanyagigényét biztosítják, maga a korszerű technológia is piacképes termék, főként Oroszországban.


AGROLINE