Címlap

Bejelentkezés


Fél a román áfától az MSZP

Rovat(ok):

Az MSZP azt követeli a kormánytól, hogy még nyáron kezdjen tárgyalásokat az érintett szakmai szervezetekkel az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentéséről, és bővítsék ki azoknak a termékeknek a körét, amelyek az 5 százalékos áfa-kulcsba tartoznak - mondta Mesterházy Attila, a párt elnöke. Az MSZP szerint a romániai áfacsökkentés miatt sokan a szomszédos országból fogják visszaimportálni Magyarországra az árujukat feketén.

A párt támogatja a szakmai szervezetek - közöttük a Magyar Sertéstartók Szövetségének - kezdeményezését, amely az 5 százalékos, kedvezményes áfa-kulcs alá sorolt alapvető élelmiszerek körét bővítené - mondta a párt elnöke.

Az intézkedést a pártvezető szerint a gazdasági, és munkahelyvédelmi szempontok mellett az indokolja, hogy az agrárágazatban tevékenykedőknek jelentős versenyhátrányt okoz a termékeik árába beépülő áfa, amely Magyarországon magasabb, mint a többi uniós tagországban. Példaként említette, hogy Romániában már parlamenti döntés született az élelmiszerek áfájának szeptemberi csökkentéséről, ahol az adó mértéke 25-ről 9 százalékra módosul.

Mesterházy Attila megdöbbentőnek nevezte Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek azt a nyilatkozatát, hogy nem hallott az alapvető élelmiszerek áfa-csökkentésére vonatkozó kezdeményezésről.

"Másfél éve folyamatosan létezik ez a törekvés, látható módon a miniszternek lövése sincsen arról, hogy mi történik akár az agrárágazatban, akár a gazdaság más területein" - mondta Mesterházy. Hozzátette, a Fidesz másfél éve többször elutasította az MSZP áfa csökkentésére vonatkozó javaslatát, de most a szakmai szervezetek nyomására "talán elindul" az egyeztetési folyamat.

Kitért arra, hogy az ellenzéki párt nyáron is folytatott szakmai konzultációinak eredményeképpen őszre elkészül az MSZP alternatív gazdaságpolitikai programja.

A sajtótájékoztatón Gőgös Zoltán országgyűlési képviselő, az MSZP megyei elnöke arról beszélt, hogy ősszel az élelmiszerárak drasztikus emelkedése várható a rendkívüli időjárás miatt. Ezt az egyes érdekképviseleti szervezetek már egy hónapja folyamatosan jelzik a kormánynak - mondta.

A képviselő szerint ha az állattartók nem kapnak a kormánytól azonnali segítséget, akkor a lakosság nem fog magyar élelmiszerhez jutni. Hozzátette, hogy a problémát 1-2 napon belül rendezni kell, akár kedvezményes hitelek nyújtásával.

Szerinte a romániai áfacsökkentés a feketegazdaság élénkülését hozza, mert emiatt mindenki a szomszédos országból fogja visszaimportálni feketén Magyarországra az áruját. Az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentése segítséget jelent a szegényebb rétegeknek és visszaszorítja a feketegazdaságot - összegzett.



AGROLINE